GGafferEnglishAnalysera mitt lag

Bästa kaptensvalen i FPL GW10

Uppdaterad sön 1 nov. 16:38. Deadline GW10: fre 6 nov. 19:30.

Kaptenen får dubbla poäng, så bästa valet är oftast spelaren med högst förväntade poäng. Kolumnen Tak visar en riktigt bra omgång för spelaren (90:e percentilen i vår simulering), bra att titta på om du behöver en differential för att komma ikapp.

Säkraste valet
Haaland
MCI · NFO (A) · 5.3 xP · 78.9% ägd
Differential-kapten
Dewsbury-Hall
EVE · COV (H) · 4.7 xP · 6.1% ägd
#SpelareLagMotståndxP GW10TakStartarÄgd
1GabrielARS BHUL (H)6.11194%24.1%
2TavernierBOU MFIPS (A)5.31194%26.3%
3HaalandMCI ANFO (A)5.31194%78.9%
4MbeumoMUN MFAVL (H)5.01194%20.9%
5TarkowskiEVE BCOV (H)4.8894%18.9%
6KonsaARS BHUL (H)4.8890%22.0%
7ØdegaardARS MFHUL (H)4.81094%16.8%
8De CuyperBHA BBRE (H)4.81194%44.2%
9Dewsbury-HallEVE MFCOV (H)4.71094%6.1%
10RiceARS MFHUL (H)4.6994%11.8%
11WhiteARS BHUL (H)4.6985%4.8%
12GroßBHA MFBRE (H)4.51094%46.8%
13IsakLIV ACRY (A)4.5980%20.9%
14IwobiFUL MFNEW (H)4.4994%1.4%
15BarryEVE ACOV (H)4.41094%7.4%
16E.Le FéeSUN MFCHE (H)4.3994%2.7%
17EvanilsonBOU AIPS (A)4.3994%16.0%
18JustinLEE BTOT (H)4.3894%2.4%
19MuharemovićLEE BTOT (H)4.3894%6.1%
20PalmerCHE MFSUN (A)4.2994%27.7%

Vanliga frågor

Vad betyder xP i FPL?

xP (expected points, förväntade poäng) är hur många FPL-poäng en spelare väntas ta i snitt i en omgång, med hänsyn till motstånd, förväntad speltid, mål, assist, chans till hållen nolla, defensiva aktioner och bonus.

Hur ofta uppdateras prognoserna?

Modellen körs om var 30:e minut, och skade- och laguppdateringar från FPL läggs in inom några minuter.

Är Gaffer gratis?

Ja. Gaffer är en gratis och oberoende fansajt och är inte kopplad till Premier League eller Fantasy Premier League.

Få råd för ditt eget lag

Skriv in ditt lag-ID så föreslår Gaffer bästa bytet, kaptenen och chipet för just din trupp. Gratis, ingen inloggning.

Analysera mitt lag →